Młodzież Szensztacka

szensztat m logoSzensztat jest to wspólnota działająca w Kościele katolickim, w której Maryja jest czczona jako Matka i Wychowawczyni.
Nosi tytuł: Matka Trzykroć Przedziwna (Mater ter Admirabilis - MTA), określający Ją jako Córkę Boga Ojca, Matkę Syna Bożego i Oblubienicę Ducha Świętego.
Duchowość Szensztatu oparta jest na zawartej w Piśmie Świętym ewangelicznej prawdzie o Bogu Miłości, który ciągle na nowo wychodzi naprzeciw człowieka ze swoim przymierzem.

Założycielem wspólnoty jest ojciec Józef Kentenich, który wraz z młodymi sodalistami 18 października 1914r. zawarł przymierze miłości z Matką Bożą, w małej kaplicy w Szensztacie.
W ten sposób powstało nowe miejsce łask, do którego pielgrzymują ludzie z całego świata.

Na wszystkich kontynentach powstało już ponad 200 sanktuariów szensztackich, zbudowanych na wzór pierwszej kaplicy, nazywanej PRASANKTUARIUM.
W Polsce jest ich sześć, jedno u nas w Koszalinie na Górze Chełmskiej.

Szensztat stanowi duchową Rodzinę złożoną z kapłanów, sióstr, rodzin, kobiet i mężczyzn, młodzieży i dzieci.
W sanktuarium szensztackim pielgrzymi otrzymują łaski: zadomowienia, wewnętrznej przemiany, apostolstwa.
Sanktuarium stanowi centrum duchowości - przy nim odbywają się czuwania adwentowe, wielkopostne, skupienia, rekolekcje dla rodzin, dzieci i młodzieży oraz otwarte dla wszystkich projekty cykliczne.

Czytaj więcej...