Bierzmowanie

Zgodnie z zarządzeniem biskupa, przygotowanie do bierzmowania w naszej diecezji trwa trzy lata. Rozpoczyna się w VII szkoły podstawowej i kończy się przyjęciem sakramentu w I klasie szkoły ponadpodstawowej.

Kandydaci, którzy rozpoczęli przygotowanie do przyjęcia Sakramentu, mają następujące obowiązki:
- raz w miesiącu spotkanie ogólne w niedzielę (zawsze II Niedziela miesiąca, Msza św. o godz. 18:00 i po niej dalszy ciąg spotkania),
- raz w miesiącu spotkanie w małej grupie z animatorem (terminy spotkań ustala grupa z animatorem - zostaną podane poniżej),
- regularne uczestniczenie w podstawowych praktykach religijnych (chodzi oczywiście o Mszę św. niedzielną i nabożeństwa okresowe;
jest też konieczność odnotowywania uczestnictwa w dzienniczku).

Całość zasad obowiązujących kandydatów do bierzmowania można pobrać poniżej.

Zasady - przygotowanie do bierzmowania pobierz - plik w formacie PDF
Zasady - przygotowanie do bierzmowania pobierz - plik w formacie Word

Przynależność do wspólnot formacyjnych przy parafii zastępuje spotkania w grupach.

Wszelkie informacje: ks. Bogusław Płocharski i ks. Paweł Mielnik.

Życzymy wytrwałości na drodze do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.


WSKAZANIA BISKUPA DIECEZJALNEGO

1. Imię i świadek bierzmowania.
II Polski Synod Plenarny w rozdziale „Liturgia Kościoła po Soborze Watykańskim II” we wskazaniach i zaleceniach synodalnych w punkcie 113 rozporządza: „Kandydat do bierzmowania powinien zachować imię chrzcielne. Jeśli jednak nie ma on świętego patrona chrztu, może wybrać sobie imię świętego, który będzie dla niego wzorem dojrzałości życia chrześcijańskiego.
Chrzestny powinien być świadkiem bierzmowania. W ten sposób jaśniej zaznacza się związek między chrztem a bierzmowaniem. Nie wyklucza się jednak wyboru osobnych świadków, zwłaszcza jeśli byliby to rodzice”.
W związku z powyższym Biskup rozporządza, aby – stosując się do zaleceń Synodu – kandydat zachował imię chrzcielne (jeśli jest to imię świętego), a świadkiem, w miarę możliwości, był ktoś z chrzestnych bierzmowanego.

2. Zgodnie z praktyką stosowaną od 2013 r. w sakramencie bierzmowania, podczas namaszczenia krzyżmem, uczestniczą również rodzice (rodziny).

 


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec