Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wielki Post

wielki postŚroda Popielcowa, 22 lutego 2023 roku, rozpocznie w Kościele czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu. Główne przesłanie tego okresu koncentruje się na duchowym przygotowaniu chrześcijan do godnego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego, największych świąt chrześcijaństwa, związanych z wydarzeniami męki, śmierci i zmartwychwstania (Paschy) Chrystusa; wydarzeniami, które stanowią fundament Kościoła i naszej wiary.

W ciągu Wielkiego Postu, idąc śladem biblijnej zachęty (poszczenia, modlitwy i jałmużny) przyjmuje się różne praktyki pokutne, aby uwydatnić wagę tego czasu i należycie przygotować się do właściwych świąt. W związku z tym cała zewnętrzna oprawa liturgiczna przyjmuje również odpowiednią formę: nie śpiewa się Alleluja; w jego miejsce wykonuje się inny śpiew przed Ewangelią. Zaleca się również używanie szat liturgicznych koloru fioletowego.

W czas Wielkiego Postu chodzi o przylgnięcie do Boga, o nawrócenie serca człowieka ku Niemu oraz pojednanie z bliźnimi. Może się ono wyrażać w:
-większej wstrzemięźliwości w jedzeniu i piciu,
-większym zasłuchaniu się w Słowie Bożym, w czym mają pomóc również organizowane rekolekcje parafialne,
-unikaniu zbytecznego rozproszenia w postaci hucznych zabaw,
-większym skupieniu się na modlitwie, zarówno tej prywatnej jak i wspólnotowej,
-wykazaniu większej wrażliwości na potrzeby innych,
-korzystaniu z sakramentu pokuty i pojednania,
-uczestnictwie w różnych ćwiczeniach wielkopostnych, na przykład w nabożeństwach wielkopostnych (gorzkie żale, droga krzyżowa), lub podejmowaniu pewnych szczególnych postanowień mających wykazać bezinteresowność, szlachetność serca, uśmiech i życzliwość w stosunku do innych.

W naszej parafii rozpoczniemy Wielki Post niecodziennym wydarzeniem, jakim będzie nabożeństwo wielkopostne celebrowane o godzinie 20.30 wespół z ks. Biskupem seniorem Edwardem Dajczakiem. Z tego względu zapraszamy wiernych szczególnie na mszę św. o godz. 19.30. Podczas tej mszy nie będzie obrzędu posypania głów popiołem, które to nastąpi podczas późniejszego nabożeństwa. Dodajmy, że będzie ono transmitowane z naszego kościoła przez ogólnopolską telewizję.