Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wielka Sobota

Wielka SobotaDzień trwania przy Grobie Pańskim. Dzień ciszy. Nawiedzamy kościół, by adorować Jezusa w Bożym Grobie. Oczekujemy zmartwychwstania Pana. Kościół powstrzymuje się od sprawowania sakramentów. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny jest pięknym obyczajem, ale jednak drugorzędnym.  Wieczorem (u nas o 21.00) Wigilią Paschalną rozpoczniemy świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa.

To najważniejsza i najpiękniejsza celebracja w całym Roku Liturgicznym. To celebrowanie tajemnicy nowego życia, które przynosi zmartwychwstały Chrystus. Wigilia Paschalna składa się z czterech części, które koncentrują się na symbolach nowego życia: świetle, słowie, wodzie i uczcie.

Liturgia światła rozpoczyna się przed kościołem. Tam następuje poświęcenie ognia i paschału, który następnie zapalony od poświęconego ognia procesyjnie wnoszony jest do zaciemnionego kościoła.  Od paschału- jedynego źródła światła- kolejni wierni odpalają swoje świece. Kiedy człowiek zobaczy stopniowe rozchodzenie się światła zapalanego od paschału, rozumie, co znaczy, że Chrystus jest światłością świata. On Swoim zmartwychwstaniem opromienia nasze życie. Symbolikę światła wyjaśnia śpiewane Orędzie Wielkanocne, tzw. Exsultet (ozn. weselcie się).

Liturgia Słowa Jest bardzo rozbudowa na. Składa się aż z dziewięciu czytań. Pokazują one historię zbawienia: od początku świata, poprzez wyprowadzenie narodu wybranego z Egiptu, aż do czasu, gdy Boży Syn stał powstał z martwych. Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu śpiewa się hymn Chwała na wysokości przy akompaniamencie dzwonów. Ewangelia przedstawia relację z odkrycia pustego grobu.

Struktura całej Wigilii Paschalnej ma jako centrum chrzest. Chrześcijanie odnawiają w noc Paschy przymierze z Bogiem, które zawarli przez chrzest. Liturgia chrzcielna rozpoczyna się odśpiewaniem Litanii do Wszystkich Świętych, by uświadomić sobie, w jak szlachetnym gronie się znaleźliśmy i że przez chrzest zostaliśmy powołani do świętości. Po litanii następuje błogosławieństwo wody chrzcielnej i  odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Wierni z zapalonymi świecami w ręku wyrzekają się grzechu oraz wyznają wiarę.

Jako święci i umiłowani przez Boga przystępujemy do kolejnej części celebracji – Liturgii Eucharystycznej. Każda Msza św. jest uobecnianiem Paschy Chrystusa – Jego śmierci i zmartwychwstania. Jednak Msza Wigilii Paschalnej jest matką wszystkich Mszy świętych, najważniejszą Eucharystią w całym roku. Wraz ze Zmartwychwstałym spożywamy posiłek będący zapowiedzią wiecznej uczty.

Procesja rezurekcyjna kończąca Eucharystię w naszym kościele zgodnie z wieloletnią tradycją odbywa się rankiem w niedzielę. Wówczas to ogłosimy światu radosną wieść:  Chrystus zmartwychwstał!

 

 

Wielka Sobota:
Adoracja Pana Jezusa w Grobie od 8.00
9.00 - 15.00 - święcenie pokarmów (co pół godziny, o 15.00 ostatni raz!)
poświęcenie pokarmów przy krzyżach przydrożnych:
w Dzierżęcinie o 11.00, w Lubiatowie o 11.30 i w Maszkowie o 12.00
21.00 - Liturgia Wigilii Paschalnej

foto.: archiwum parafialne

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00   - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

Poniedziałek
nieczynne

Wtorek
15:00 - 16:00

Środa
nieczynne

Czwartek
nieczynne

Piątek
15:00 - 16:00

Sobota
10:00 - 11:00Spowiedź św.
20 minut przed każdą Mszą św.


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec