Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wielki Czwartek

Wielki CzwartekW Wielki Czwartek liturgia upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił sakrament Eucharystii oraz kapłaństwa. To początek Triduum Paschalnego.
Wielki Czwartek to święto kapłanów. Jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, rankiem, ma miejsce szczególna Msza św. We wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami z całej diecezji odprawia Mszę św. Krzyżma.

Podczas niej biskup święci oleje (chorych, katechumenów i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.
Wieczorem przed rozpoczęciem liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste.
Wielkoczwartkowa Msza św. ma charakter bardzo uroczysty. Jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji. Jednak Chrystus nadał tej uczcie nowy sens. Mówiąc, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, ustanowił Eucharystię.
W liturgii podczas śpiewu hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, którego nie było przez cały Wielki Post, biją dzwony, po czym zamilkną aż do Liturgii Wielkiej Nocy. Po homilii ma miejsce obrzęd umywania nóg. Główny celebrans umywa i całuje stopy dwunastu mężczyznom. Przypomina to gest Chrystusa i wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.
Po Mszy św. rusza procesja do tzw. ciemnicy. Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

(Źródło: ekai.pl)   foto.: archiwum parafialne


Ogłoszenia parafialne dotyczące Wielkiego Czwartku:

  • w tym dniu nie ma Mszy świętej porannej;
  • o godzinie 9:00 zapraszamy na Mszę Krzyżma;
  • o godzinie 16:30 nabożeństwo wielkoczwartkowe dla dzieci;
  • o godzinie 19:00 Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której dziękować będziemy Bogu za ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa;
  • adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy do godziny 24:00.

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00   - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

Poniedziałek
nieczynne

Wtorek
15:00 - 16:00

Środa
nieczynne

Czwartek
nieczynne

Piątek
15:00 - 16:00

Sobota
10:00 - 11:00Spowiedź św.
20 minut przed każdą Mszą św.


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec