Sakrament chorych

2018 02 11 heart stethoscopeChoroba, a szczególnie ta, która wywołuje cierpienie i nas ogranicza, jest czymś, czego człowiek najbardziej się boi u siebie oraz u tych, których kocha. Każde składane bliskim życzenia zaczynają się od słów: Życzę zdrowia, z zapewnieniem, że zdrowie jest najważniejsze! A przecież choroba jest wpisana w nasze życie i każdy przechoruje je bardziej lub mniej.

W perspektywie wieczności oraz wiary chrześcijanina, w której centrum jest Jezusowy krzyż rozumiemy, że to nie zdrowie jest najważniejsze. Każde cierpienie zjednoczone z ranami naszego Zbawiciela ma odkupieńczą moc! Pan Jezus zbawiając świat wybrał drogę przez krzyż, przez cierpienie, które poniżyło Go, wyniszczyło i ograniczyło w każdym szczególe Jego człowieczeństwa. Wybrał drogę przez krzyż i powiedział: "Kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje"( Mt 16, 24 ). Nie bójmy się naśladować Jezusa i jednoczyć naszych cierpień z Jego cierpieniem, przyjmujmy nasze krzyże tak jak On, w pokorze i w ofierze: za Kościół św., za grzeszników, za nasze rodziny, za dusze czyśćcowe, o pokój na świecie.... Tak wiele jest intencji! Przyjmujmy cierpienia tak jak On, by wymadlać morze łask, a nie jak zły łotr, szamocąc się i przeklinając. Bo można cierpieć jak Jezus i można jak zły łotr.

Wspomożeniem chorego, jego duszy i ciała jest Sakrament Namaszczenia Chorych. Nie jest on ostatnim namaszczeniem dla tych, którzy swój ból pragną przeżywać z Jezusem i przyjmują go wielokrotnie. Ostatnim jest wtedy, gdy kapłana wzywamy do umierającego.

Przyjmując namaszczenie chory powinien być w stanie łaski uświęcającej. Jeśli choroba uniemożliwia spowiedź, Sakrament Chorych własną mocą odpuszcza grzechy. Ma to miejsce, jeżeli chory pragnie dostąpić ich odpuszczenia. Ma też przynieść choremu ulgę w cierpieniu lub uzdrowienie.

Z racji Dnia Chorego Sakrament Namaszczenia Chorych w naszej parafii będzie można przyjąć w niedzielę 13. 02. 2022 r. na Mszy św. o godz. 12.00.

Bardzo prosimy pomóc chorym w dotarciu do kościoła. Gdyby ktoś nie był w stanie samodzielnie pomóc takiej osobie, prosimy zawiadomić dyżurującego w parafii kapłana.