Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Tydzień ze św. Krzysztofem

saint christopher XXII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa  trwa w tym roku od 18 do 25 lipca. Ta coroczna inicjatywa jest okazją do nawoływania o zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. W skierowanym do wszystkich użytkowników ruchu drogowego apelu krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura podkreślił, że św. Krzysztof, patron podróżujących i kierowców, którego wspomnienie obchodzimy 25 lipca, wzywa nas do rachunku sumienia – jakimi jesteśmy ludźmi, jako użytkownicy dróg? Ponadto przestrzega przed wsiadaniem za kierownicę po spożyciu alkoholu oraz każe zastanowić się, jak reagujemy na nietrzeźwych znajomych prowadzących samochód.

Jak dodał, bierność osób widzących pijanego, gdy wsiada do samochodu, może mieć również konsekwencje jako współuczestnictwo w dokonaniu przestępczego czynu.

Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa ma ponadto wymiar misyjny. Jest organizowany przez misyjne stowarzyszenie MIVA Polska, zajmujące się pomocą misjonarzom w zdobywaniu środków transportu, a odbywa się pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Tegoroczna XXII edycja Tygodnia przebiegać będzie pod hasłem „W drogę do Źródła Życia”.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur zaapelował do wszystkich użytkowników dróg o włączenie się w akcję „1 grosz za 1 kilometr”. Jest to wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr na ten cel. Akcja stanowi apel do kierowców, by podziękowali za szczęśliwe przejechane kilometry, a w ramach podziękowania wsparli finansowo zakup pojazdów misyjnych.

Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, organizacji kościelnej koordynującej pomoc dla polskich misjonarzy w zakupie środków transportu, poinformował m.in. o ubiegłorocznej akcji wsparcia. MIVA Polska zrealizowała 78 projektów na 137 różnych pojazdów w 26 krajach świata. Łączna suma przekazanej w 2020 r. pomocy od MIVA Polska na pojazdy misyjne wyniosła 3 mln 711 tys. 370 zł. Zakupione zostały 52 samochody, 2 ambulanse, 4 busy, 24 motocykle, 51 rowerów dla katechistów, 2 traktory i 1 koń z wozem.

Jak zawsze przy tej okazji przypominamy Dekalog Kierowcy. Oto jego treść:

“Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:
1. Nie będziesz egoistą na drodze,
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi,
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować,
4. Szanuj pieszych,
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy,
6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny,
7. Nie bądź brawurowy w prędkości,
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo,
9. Pomagaj potrzebującym na drodze,
10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej policji”.

materiał wg eKAI.pl