Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Czas na radość?

krzyz fioletChoć karnawał jest czasem zabawy, to czas szukania radości, jakiej ten świat dać nie może, zaczyna się po jego zakończeniu, od Popielca. Niektórzy sądzą, że to czas niepotrzebny, że modlitwa, post i jałmużna to dziwactwo, bezduszna asceza, bezsensowne umartwienie i niepotrzebna rezygnacja z radości życia.

Próbują ukryć własne lenistwo, uzależnienia i słabości. Wielki Post nie jest interesującą propozycją dla ludzi, którzy nie chcą czy nie potrafią żyć w świecie rzeczywistym, a funkcjonują jedynie w świecie fikcji czy demagogii. Z Wielkiego Postu kpią ci, którzy nie potrafią funkcjonować bez alkoholu czy innych substancji zniekształcających ludzką świadomość oraz niszczących ludzką wolność.

Wielki Post jest propozycją wyłącznie dla realistów, dla tych, którzy mają odwagę uznać prawdę o sobie i o otaczającej rzeczywistości. Tacy ludzie wiedzą, że Jezus ma rację, gdy wzywa do nawrócenia i czujności, do modlitwy, postu i ofiarności. Zdrowe odżywianie jest możliwe, gdy uwolnimy się od toksycznych pokarmów. Podobnie karmienie się tym, co zdrowe psychicznie, moralnie czy duchowo jest możliwe wtedy, gdy pościmy od szkodliwych bodźców, rozmów czy kontaktów. Z Wielkiego Postu są w stanie korzystać jedynie ludzie pokorni, którzy zdają sobie sprawę z tego, że jeszcze nie w pełni rozumieją własną tajemnicę, że są dla samych siebie zagrożeniem, że czasami wyrządzają krzywdę sobie i bliźnim. Wielki Post jest propozycją dla tych, którzy nie boją się ciszy i refleksji, i dla których ważniejsze jest to, kim są, niż to, co posiadają.

Dla ludzi dojrzałych Wielki Post to najpierw post od tego, co przeszkadza w rozwoju i szczęściu: od hałasu i naiwności, od grzechu, słabości, agresji i krzywdy. To post od buntu, rozpaczy, bezmyślności i szukania doraźnej przyjemności. To post od egoizmu i przesadnego skupiania się na samym sobie, od smutku i bezradności, od pychy i poczucia samowystarczalności.

I, paradoksalnie, to post, który karmi - pozwala zaspokoić nasz największy duchowy głód: głód szczęścia, ulgi w cierpieniu i dług miłosierdzia. Najlepszą terapią i lekiem na nasze słabości i grzechy jest miłość i to ona właśnie wzrasta, gdy praktykujemy post. Miłość do Boga, pogłębiana przez modlitwę, umacnia przyjaźń z Tym, który nas rozumie, kocha i uczy kochać. Wzrastamy w miłości do człowieka: do samego siebie i do bliźnich. Dzięki postowi i wielkopostnej dyscyplinie człowiek staje się panem, a nie niewolnikiem samego siebie. To pierwszy warunek, by dojrzale kochać siebie. Z kolei jałmużna to znak wrażliwości na sytuację i potrzeby drugiego człowieka. Bez tej wrażliwości nie jestem w stanie kochać bliźnich, bo nie odkrywam, że oni potrzebują bardziej mnie niż jałmużny. Wielkopostna modlitwa, refleksja, dyscyplina i ofiarność nie jest celem samym w sobie.

To wszystko przygotowuje nas do spotkania ze Zmartwychwstałym. Z Tym, w którym mogą zmartwychwstać nasze najgłębsze pragnienia i aspiracje. Wielki Post to czas nawrócenia. A nawrócić się to nauczyć się kochać, być ofiarnym, wiernym i radosnym darem dla innych. To uczyć się myśleć i kochać jak Chrystus. To stać się najpiękniejszą, czyli Bożą wersją samego siebie.

 

za portalem wiara.info.pl na podst. tekstu ks. Marka Dziewieckiego

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
13:30  
15:00  
18:00  - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

 Biuro parafialne:

 

wtorek - piątek
16:00 - 17:00

sobota
10.00 - 11.00


Spowiedź św.
20 minut przed każdą Mszą św.


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec