Nie wystarczy powiedzieć NIE.
Warsztaty psychologiczne z asertywności

asertywnyCzęsto na pytanie: co to jest asertywność pada odpowiedź, że jest to powiedzenie słowa NIE. I trudno nie zgodzić się, że będąc osobą asertywną częściej używamy tego słowa, co nie oznacza jednak, że samo jego powiedzenie to całość asertywności. To byłoby tak, jakbyśmy powiedzieli, że msza to jedynie uczynienie znaku krzyża. Samo słowo NIE to tylko element zachowania asertywnego, tak jak przeżegnanie się jest elementem mszy.

Obecnie zdecydowanie częściej mówi się, że asertywność to umiejętność obrony własnych praw przy poszanowaniu praw drugiej osoby. Czyli, że ja mam określone prawa – np. zawarte w konstytucji, prawach dziecka – ale też te prawa mają inne osoby. Powinniśmy zatem znać przede wszystkim własne prawa oraz nauczyć się z nich korzystać, jednak tak, aby przy tym nie ranić innych, nie działać na ich szkodę, nie narzucać, nie wymuszać.

Bez umiejętności asertywnych pozwalamy, aby inne osoby wywierały na nas naciski, decydowały, co mamy robić, nie potrafimy się obronić. Czujemy się wtedy wykorzystywani, poniżani, lekceważeni, mało ważni czy wręcz zastraszani, szantażowani przez innych. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad zmianą swojego zachowania. Nie znaczy to jednak, że mamy teraz sami stać się agresorami, tyranami, dręczycielami innych. Obrona siebie to sprzeciwienie się poprzez powiedzenie własnego zdania, poszukanie pomocy, nauka nowych zachowań a nie atak na innych. To takie wzmocnienie siebie, podniesienie samooceny, zrozumienie własnych zachowań, które pozwolą nam nie czuć się skrzywdzonymi czy odrzuconymi. To uwierzenie w siebie przy jednoczesnym szacunku dla potrzeb i uczuć innych osób, ale też zaprzestanie martwienia się czy nasze zachowanie spełnia ich oczekiwania.

Dobra informacja jest taka, że większość ludzi, aby być asertywnymi musi się tego nauczyć. Może jesteś w tej grupie osób (bez względu na wiek), która ma jeszcze problem z odmawianiem, wyrażaniem własnego zdania, czujesz, że inni traktują Cię w sposób lekceważący, poniżający. Jeśli tak, to zapraszam na warsztaty. Rozpoczynamy 28 września 2020 r. po mszy wieczornej czyli, około 18.45 – 19.00 w sali św. Wojciecha (wejście od strony parkingu tak jak do Caritasu). Planowanych jest 8 cotygodniowych, poniedziałkowych spotkań. Wykorzystaj okazję do zrobienia pierwszego, konkretnego kroku na drodze zmiany swojego zachowania czy też doskonalenia posiadanych umiejętności.

Zapraszam, Urszula Sokal