Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Ofiarowanie Pańskie

ofiarowanieW niedzielę, 2 lutego, na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego. Jako że według Ewangelii Jezus podczas ofiarowania nazwany był przez Symeona "światłem na oświecenie pogan i chwałą Izraela", jest ono bogate w symbolikę światła.  Podczas obchodów Ofiarowania Pańskiego już w IV wieku w Jerozolimie, a w VII w Rzymie, organizowano uroczyste procesje ze świecami. Od X w. pojawia się obrzęd poświęcenia świec, który jeszcze podkreśla i ubogaca symbolikę światła. Nawiązuje ona do wielkanocnego paschału, który wyraża zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem.

W polskiej tradycji 2 lutego powszechnie nazywany jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Czcimy Matkę Bożą, która wniosła Jezusa do świątyni jerozolimskiej, ale też przynosi światło wierzącym. Przychodzimy na Mszę z gromnicami i dokonujemy poświęcenia ich. Gromnice symbolizują opiekę Maryi, zapewniają pomoc w życiu doczesnym i są skuteczną obroną przed śmiercią duchową. Niesłusznie kojarzy się je jedynie z umierającymi, choć zapala się je przy nich, by były światłością wiekuistą. Dawniej starano się donieść płomień gromnicy do domu, gdzie od niego rozpalano ogień w piecu czy lampce przed świętym obrazem, wierząc, że dzięki temu zapłonie w tym miejscu płomień zgody i miłości. Jako gromnice służą też świece chrzcielne, kiedy to w życie nowo ochrzczonej osoby wkracza światło wiary, która prowadzi przez życie.

W Kościele Katolickim 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1997 r. Jest on poświęcony modlitwie za osoby, które podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, w sposób radykalny ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach zakonnych i instytutach świeckich. Osoby konsekrowane odnawiają w tym dniu swoje śluby, a w kościołach zbierane są datki na rzecz zakonów klauzurowych. Zapalając świąteczną świecę, pamiętajmy podczas modlitwy o nich, a szczególnie o siostrach zakonnych ze zgromadzeń, obecnością których cieszymy się w naszej parafii: z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi (tzw. Siostry Szensztackiee), ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej (tzw. Siostry z Lipia), o Siostrach Maryi Gwiazdy Porannej oraz ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszej Maryi Panny (siostry grekokatolickie). Niech będą wiernymi i odważnymi świadkami obecności Światła Prawdy, Miłości i Pokoju w świecie.

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00  - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

 Biuro parafialne:

 

wtorek i czwartek
16:00 - 17:00

sobota
10.00 - 11.00


Spowiedź św.
20 minut przed każdą Mszą św.


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec