Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Warsztaty komunikacji interpersonalnej

komunikacjaJeśli chcesz zmienić swój sposób porozumiewania się z innymi, zarówno dziećmi, jak i dorosłymi zapraszamy na cykl 10 warsztatów z komunikacji interpersonalnej. Warsztaty rozpoczynają się w poniedziałek 16 września 2019 r. po mszy wieczornej (czyli około 18.45) w salce św. Faustyny (wejście przez kościół). Czas trwania jednego spotkania do 90 minut. Spotkania odbywają się co tydzień.

Jest kilka rzeczy w naszym życiu, których - uważamy - nie potrzeba się jakoś szczególnie uczyć. Jedną z nich jest porozumiewanie się z innymi osobami. Najczęściej sądzimy, że jeśli nauczyliśmy się mówić, to możemy się porozumiewać. To jednak tylko część prawdy. Nauczyliśmy się wydawać dźwięki, które tworzą słowa, ale rzadko kto poznaje zasady i techniki prawidłowej komunikacji interpersonalnej, czyli tego jak skutecznie porozumiewać się z innymi. A przecież komunikujemy się w domu, w pracy, na spotkaniach towarzyskich,, czyli wszędzie tam, gdzie jest inna osoba i chcemy jej coś powiedzieć czy coś  od niej usłyszeć.

W domu pierwszy moment, w którym możemy odczuć problem z komunikacją pojawia się często, gdy dziecko uczy się mówić a dorośli go nie rozumieją, gdyż mówi ono „po swojemu”, zniekształca słowa, myli ich znaczenia. Kolejny pojawia się, gdy dziecko wchodzi w wiek pytań i mówi, mówi bez końca, ale też coraz więcej chce się czegoś dowiedzieć. Często wtedy też nie chce słuchać rodziców. Matka czy ojciec po kilka, a nawet kilkanaście razy powtarzają: nie rób, zostaw, nie wolno, itp., a dziecko i tak nie stosuje się do ich słów. Potem jest już tylko gorzej.

Rodzic czuje się coraz bardziej bezradny, sfrustrowany, chce jak najlepiej porozumieć się z nastoletnim synem czy córką, a słyszy, że nie rozumie własnego dziecka czy, że nie da się z rodzicem rozmawiać. I co najciekawsze, nastolatki mówiąc tak najczęściej mają rację. One wprawdzie już „podlegały” przez kilkanaście lat swojego życia swoistej nauce porozumiewania się z innymi prowadzonej głównie w domu a potem w szkole, ale nadal czują, że coś jest nie tak, jak być powinno z tą komunikacją i mają odwagę to wprost powiedzieć.

Niestety mówią tak, jak je tego jako rodzice nauczyliśmy, a my nie mając świadomości własnych błędów popełnianych w komunikowaniu się z innymi, jesteśmy często oburzeni ich wypowiedziami i chcemy aby „się poprawiły”. Jednak to dorośli, a szczególnie będący rodzicami, wychowawcami czy nauczycielami oraz pracujący z innymi ludźmi powinni pierwsi poprawić swoje umiejętności komunikacyjne z innymi.

Nie jest winą dorosłych, że nie potrafią prawidłowo się porozumiewać z innymi, bo często robią dokładnie to, czego nauczyli się we własnych domach i mogą nawet nie wiedzieć, że należy mówić i słuchać inaczej. Te braki wiedzy czy umiejętności komunikacyjnych prowadzą jednak nie tylko do trudności w porozumiewaniu się z dziećmi, ale często są powodem problemów małżeńskich (jeden z najczęstszych powodów rozwodów) czy problemów w pracy.

Jeśli chcesz to zmienić, polecam warsztaty z komunikacji interpersonalnej.

 Psycholog Urszula Sokal

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00  - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

 Biuro parafialne:

 

wtorek i czwartek
16:00 - 17:00

sobota
10.00 - 11.00


Spowiedź św.
20 minut przed każdą Mszą św.

WAŻNE

Jerozolima

 


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec