Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Bierzcie, jedzcie, wspominajcie Mnie...

Wielki CzwartekTriduum Paschalne zaczyna się w Wielki Czwartek wieczorem. Wspominamy w tym dniu ustanowienie Eucharystii, sakramentu kapłaństwa oraz rozważamy przykazanie miłości bliźniego, której wzór daje Chrystus. Tego dnia sprawuje się tylko jedną Eucharystię – Mszę Wieczerzy Pańskiej (u nas o godz. 19.00). Wyjątkiem będzie katedra, w której rano celebrowana będzie Msza Krzyżma. Biskup poświęci wtedy oleje używane do sprawowania sakramentów (chrztu, bierzmowania, kapłaństwa, namaszczenia chorych), a kapłani odnowią swoje kapłańskie przyrzeczenia.

Msza Wieczerzy Pańskiej przypomina Ostatnią Wieczerzę. Uczestniczymy w tych samych wydarzeniach. Jezus bierze chleb i wino, przemienia je w swoje Ciało i Krew, daje nam jako pokarm. Umywając nogi Apostołom, przekazuje przykazanie miłości.

Struktura wielkoczwartkowej Mszy wieczornej nie różni się niczym od innych Mszy św., a jednak jest wyjątkowa. Szaty liturgiczne mają kolor biały, czyli paschalny. Śpiewa się uroczyście „Chwała na wysokości”. Podczas śpiewania tego hymnu zabrzmią dzwony, a potem - aż do Wigilii Paschalnej - umilkną. Jako że Ostatnia Wieczerza była wieczerzą paschalną, będziemy słuchać czytania o żydowskim święcie Paschy. Pascha spożywana na pamiątkę wyjścia z ziemi egipskiej i zawarcia z Bogiem przymierza na Synaju zyskała dzięki Jezusowi nowy sens. Przekazał go nam św. Paweł w opisie ustanowienia Eucharystii.

W odczytywanej wielkoczwartkowej Ewangelii św. Jana Chrystus wskazuje na motyw swojej śmierci. Podejmuje czynność symboliczną, niesłychanie wymowną i wstrząsającą – umywa nogi Apostołom. Daje przykład służby. Pokazuje nierozerwalny związek Eucharystii z miłością bliźniego. Na pamiątkę tego ostatniego wydarzenia po homilii odbywa się obrzęd tzw. mandatum (przykazanie). Kapłan umyje kilku mężczyznom nogi. Ten symboliczny gest ma przypominać, że powołaniem Kościoła jest służba człowiekowi, ma pobudzić nas do przekładania przykazania miłości na konkretne czyny wobec bliźnich.

Na zakończenie uroczystości przeniesiemy Ciało Chrystusa do kaplicy adoracji. Adoracja będzie trwała do północy. Będzie ona wyrazem wdzięczności za ustanowienie Eucharystii oraz modlitewnym czuwaniem z Chrystusem przeżywającym trwogę w Ogrójcu. Tabernakulum zostanie opróżnione i otwarte, zgaśnie wieczna lampka, a ołtarz będzie obnażony. Wejdziemy w czas Bożej męki...


Ogłoszenia parafialne dotyczące Wielkiego Czwartku:

  • w tym dniu nie ma Mszy świętej porannej;
  • o godzinie 9:00 zapraszamy na Mszę Krzyżma;
  • o godzinie 16:30 nabożeństwo wielkoczwartkowe dla dzieci;
  • o godzinie 19:00 Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której dziękować będziemy Bogu za ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa;
  • nie ma możliwości spowiedzi św. w naszym kościele;
  • adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy do godziny 24:00.

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00  - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

 Biuro parafialne:

 

poniedziałek nieczynne

wtorek - piątek
15:00 - 17:00

sobota
10.00 - 12.00


Spowiedź św.
20 minut przed każdą Mszą św.


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec