Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Józef z Nazaretu

Saint JosephObchodzona 19 marca Uroczystość świętego Józefa, którego Bóg wybrał na męża Maryi i opiekuna swojego Syna, przypomina mężom i ojcom rodzin chrześcijańskich o godności i znaczeniu ich powołania. Józef z Nazaretu uczy, że aby być dobrym i autentycznym naśladowcą Chrystusa, nie trzeba dokonywać wielkich rzeczy, ale wystarczy posiąść cnoty zwyczajne, ludzkie, proste.

Ewangelia niewiele mówi o św. Józefie, a on sam, na jej kartach, nie wypowiada ani jednego słowa. Jednak swym działaniem zawsze mówił Panu Bogu "tak". W milczeniu, bez zastrzeżeń wykonywał polecenia z nieba, których nie rozumiał. Musiał wykazywać się niezwykłymi przymiotami ducha, skoro Bóg okazał mu tak wielkie zaufanie i powierzył opiekę nad swoim jedynym Synem.

Wśród zasadniczych cech Józefa z Nazaretu na pierwszy plan wybija się wiara i zaufanie Panu Bogu. Żył zawsze zdając się bez zastrzeżeń na Bożą Opatrzność, nawet nie mając jasności co do Bożego zamysłu. Decydując się na małżeństwo z Maryją i opiekę nad Jezusem, Józef pokornie wypełnia punkty Bożego planu zbawienia. Usuwa się w cień Małżonki i Syna, by nie być przeszkodą dla Bożego zamiaru. Delikatność i szlachetność, jaką się wykazał, może służyć za wzór każdemu mężczyźnie, zwłaszcza we współczesnych czasach, kiedy zanika pojęcie rycerskości.

Wobec powierzonej mu przez Boga rodziny opiekuńczy, odpowiedzialny, który nie chce Maryi narazić na zniesławienie. Prawdziwy mąż i ojciec, troskliwy i kochający. Wyrazem jego miłości była ciężka praca, która stała się dla niego również źródłem uświęcenia. Zapatrzony w Jezusa i Maryję wykonywał ją rzetelnie, cicho i pokornie jako zleconą sobie od Boga misję na ziemi. Józef zrezygnował ze swoich planów życiowych, zrezygnował z samorealizacji i był posłuszny Bogu, który wciąż znienacka ingerował w jego życie.

Wzór pracowitości i poświęcenia dla osób, które obarczone są troską o byt materialny rodziny. Pełne pokory posłuszeństwo, tak kontrastujące ze współczesną nam gloryfikacją sukcesu, niezależności i z fałszywym pojęciem wolności indywidualnej. Józef- mężczyzna, głowa rodziny- służy swej rodzinie! Z jego przykładu mogą czerpać naukę życiową zwłaszcza ci, którzy w rodzinie, w szkole, w Kościele czy społeczeństwie pełnią rolę ojców i przewodników.

Święty Józef za swe ziemskie zasługi miał najpiękniejszą śmierć i pogrzeb, jaki sobie można wyobrazić, gdyż byli przy nim w ostatnich chwilach jego życia: Jezus i Maryja. Może dlatego tradycja nazwała go patronem spokojnej, dobrej śmierci.

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00  - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

 

Poniedziałek
nieczynne


wtorek- piątek

15:00 - 17:00


Sobota

10:00 - 12:00


Spowiedź św.
20 minut przed każdą Mszą św.


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec