Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Tydzień modlitw o jedność chrześcijan

ekumenizm 2015Co roku modlimy się o jedność chrześcijan - zgodnie z prośbą Pana Jezusa podczas modlitwy w Ogrójcu. W roku 2015 Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan odbędzie się w dniach 18-25 stycznia.

Obchody diecezjalne rozpoczną się w niedzielę 18 stycznia o g. 17:00 Nabożeństwem ekumenicznym odprawionym w naszym kościele parafialnym. Zapraszamy do licznego udziału w tej i innych inicjatywach ekumenicznych na terenie naszego miasta i diecezji.

Program Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
18-25 stycznia 2015

 

„Daj mi pić” (J 4,7)

18.01. (niedziela) g. 17:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Zadarko

19.01. (poniedziałek) g. 17:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Pile

20.01. (wtorek) g. 17:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinku

21.01. (środa) g. 17:00 – Akatyst ku czci Bogarodzicy na Świętej Górze Polanowskiej

22.01. (czwartek) g. 18:00 – Msza św. w intencji jedności chrześcijan w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Słupsku

23.01. (piątek) g. 18:00 – Msza św. w intencji jedności chrześcijan w parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu

24.01. (sobota) g. 17:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w parafii prawosławnej pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Koszalinie z udziałem JE biskupa Edwarda Dajczaka

25.01. (niedziela) g. 18:00 – Nabożeństwo ekumeniczne na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie pod przewodnictwem biskupa Pawła Cieślika

Inne inicjatywy ekumeniczne:

11.01. (niedziela) g. 15:00 – Spotkanie kolędowe sióstr zakonnych rzymsko- i grekokatolickich z Koszalina z modlitwą w intencji jedności chrześcijan w Sanktuarium na Górze Chełmskiej

 


Wprowadzenie w tematykę Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw został przygotowany przez chrześcijan z Brazylii, skupionych w różnych organizacjach ekumenicznych. Hasło Tygodnia brzmi: Jezus rzekł do Samarytanki: „Daj mi pić!” (J 4,7). Główny tekst biblijny to J 4, 1-42.

Podróż, prażące słońce, zmęczenie, pragnienie… „Daj mi pić”. Wszyscy ludzie tego potrzebują. Bóg, który w Chrystusie staje się człowiekiem (J, 1,14) i ogałaca samego siebie, by mieć udział w naszym człowieczeństwie (Flp 2,6-7), może poprosić Samarytankę: „Daj Mi pić” (J 4,7). Jednocześnie ten Bóg, który wychodzi nam na spotkanie, ofiarowuje każdemu z nas wodę żywą: „Woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem wody wytryskającej ku życiu wiecznemu” (J 4,14).

Spotkanie Jezusa z Samarytanką zachęca nas do spróbowania wody z innej studni, a także do ofiarowania czegoś z siebie. W różnorodności wzbogacamy się nawzajem. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest uprzywilejowanym czasem modlitwy, spotkania i dialogu. Jest to możliwość poznania bogactwa i wartości znajdujących się w innych i proszenia Boga o dar jedności.

„Każdy, kto pije tę wodę, stale powraca” – mówi brazylijskie przysłowie wypowiadane zawsze przy pożegnaniu gościa. Orzeźwiająca szklanka wody, chimarrão (jest to tradycyjny napój w południowej Brazylii zaparzany z wysuszonych liści yerba mate; picie chimarrão wraz z przyjaciółmi lub w rodzinnym gronie jest powszechnym zwyczajem), kawa, tereré (zasada przygotowania jest podobna do chimarrão, ale w przypadku tereré zamiast wrzątku używa się wody zimnej) są znakami akceptacji i zaproszeniem do dialogu. Biblijny gest ofiarowania wody każdemu przybyszowi (Mt 10,42), towarzyszący powitaniu i będący, przejawem gościnności, przyjął się i jest kultywowany we wszystkich regionach Brazylii.

Proponowane studium i medytacja nad tytułowym tekstem podczas Tygodnia Modlitw ma pomóc zarówno pojedynczym osobom, jak i wspólnotom w uświadomieniu sobie dialogicznego wymiaru dzieła Jezusa, które nazywamy królestwem Bożym.

Tekst ten podkreśla, że poznanie i zrozumienie własnej tożsamości usuwa lęk przed poznawaniem innych, ponieważ tożsamość innych nie jest wtedy postrzegana jako zagrożenie. Jeśli nie będziemy czuć się zagrożeni, będziemy mogli doświadczyć wzajemnego uzupełniania się: jedna osoba czy kultura przestanie nam wystarczać! Słowa „daj mi pić” pozwalają myśleć o komplementarności: picie wody z czyjejś studni jest bowiem pierwszym krokiem, aby doświadczyć czyjegoś sposobu bycia. Prowadzi to do wymiany darów, które wzbogacają wszystkich. Gdy odrzuca się dary innych, wyrządza się krzywdę sobie, społeczeństwu i Kościołowi.

Fragment z 4. rozdziału Ewangelii według świętego Jana przedstawia Jezusa jako obcokrajowca, który zmęczony i spragniony przybywa do studni Jakuba znajdującej się w pobliżu samarytańskiego miasteczka Sychar. Jezus potrzebuje pomocy; prosi o wodę spotkaną przy studni samarytańską kobietę. Samarytanka jest u siebie, na swojej ziemi; studnia od wieków należy do jej ludu. Kobieta też jest zmęczona i spragniona, ale ma czerpak, który umożliwia zaczerpnięcie wody. Przezwyciężając uprzedzenia, Samarytanka spełnia prośbę Jezusa o wodę. Pozornie nic się nie zmienia: Jezus nie przestaje być Żydem, dlatego że pije wodę ofiarowaną przez Samarytankę. Samarytanka, rozmawiając z Jezusem, też pozostaje sobą.

Kiedy uznamy, że naprawdę potrzebujemy się nawzajem – choć wcześniej odnosiliśmy się do siebie wrogo, jak to miało miejsce w przypadku Żydów i Samarytan –, doświadczymy wzbogacającej nas komplementarności. Słowa „daj mi pić” wskazują, że Jezus prosi Samarytankę o to, czego sam potrzebuje. Później role się odwracają i to Samarytanka prosi Jezusa o wodę żywą. To zmusza nas do uznania, że ludzie, wspólnoty, kultury, religie i różne grupy etniczne potrzebują się nawzajem.

Słowa „daj mi pić” determinują działania etyczne i pokazują konieczność aktywnego przeżywania misji Kościoła. Skłaniają nas do zmiany postawy, do zaangażowania się w poszukiwanie jedności pośród różnorodności przez otwartość na wielość form modlitwy i chrześcijańskiej duchowości.

 

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00  - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

poniedziałek:  nieczynne
wtorek:  15:00 - 17:00
środa:  15:00 - 17:00
czwartek:  15:00 - 17:00
piątek:  15:00 - 17:00
sobota:  10:00 - 12:00

 


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec