Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Noga w nogę z Królami!

3kroleDużo nieścisłości i rozbieżności łączy się z dniem 6 stycznia. Nazwa tego świątecznego dnia to Trzech Króli czy Objawienie Pańskie? Do Nowonarodzonego przybyli królowie, magowie czy mędrcy? Ilu ich było? Tradycja nazwała ich Królami, Biblia mówi, że byli to Magowie, ale w owych czasach Magowie ze Wschodu uosabiali świat filozofii, astronomii i nierozłącznej z nią wtedy astrologii, matematyki, czyli zwyczajnie: świat nauki.

Prostych, nieuczonych pasterzy do stajenki przyprowadziła ufna wiara w słowa anioła, Magów przyprowadziła właśnie nauka, czyli obserwacja świata, ciał niebieskich, znajomość ksiąg, a zapewne również proroctw. Przyprowadziło ich także coś więcej – otwartość umysłu i gotowość na zaskoczenia, na nieoczywiste. Nowo narodzonego Króla żydowskiego znaleźli przecież nie w pałacu, a w ubogim żłobie.

Daje się zauważyć spore podobieństwo między Magami sprzed dwóch tysięcy lat a nami. My również przykładamy wielką wagę do wiedzy i wysoko cenimy rozum. Preferujemy naukowe postrzeganie świata. Ale jak i Magowie próbujemy racjonalnym, otwartym umysłem dostrzec w tym świecie Boga. Święto Objawienia Pańskiego pokazuje nam, że drogi do Jego poznania wiodą poprzez wiarę i rozum. Jedno nie wyklucza drugiego, a wręcz przeciwnie: uzupełnia.  Musimy tylko, jak Mędrcy ze Wschodu- ruszyć w drogę, podążyć za  gwiazdą, za dawanymi nam znakami.

Wyruszmy! W niedzielę 6 stycznia spod koszalińskiego ratusza o 13.15, Młyńską i Franciszkańską do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Idźmy z kolędą na ustach, w pomarańczowym przebraniu lub bez, z całą rodziną lub znajomymi, z modlitwą w sercu. Po drodze pozdrówmy naszych prawosławnych braci w dniu ich Wigilii Bożego Narodzenia, na koniec oddajmy hołd Jezusowi.

 

A po zakończeniu orszaku rozejrzyjmy się uważnie, bo będą tam czekać na nas malutkie, sympatyczne... zwierzątka. Nie zdradzimy, jakie, podpowiadamy tylko, że jedno słodsze od drugiego!

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00  - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

poniedziałek:  nieczynne
wtorek:  15:00 - 17:00
środa:  15:00 - 17:00
czwartek:  15:00 - 17:00
piątek:  15:00 - 17:00
sobota:  10:00 - 12:00

 


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec