Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wizyta duszpasterska

swmarekKlimat Bożego Narodzenia sprawia, że ludzie chcą być bliscy sobie, chcą ten czas przeżywać razem w rodzinie. Pięknym zwyczajem jest odwiedzanie wówczas swoich krewnych, przyjaciół, a także ludzi samotnych. Dlatego nie powinien dziwić nikogo w tym czasie widok kapłana odwiedzającego swoich parafian.

Obowiązek odwiedzin nakłada na księży Kodeks Prawa Kanonicznego, który mówi, iż „proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygować” (kan. 529 § l KPK).

Przychodzą głównie po to, by zwiastować radość o narodzeniu Bożego Syna, błogosławić nasze mieszkania i ich mieszkańców, a także by poznać parafian. Przyjęcie kapłana w domach jest wyrazem naszej wiary i przywiązania do Kościoła i duszpasterzy. Warto przygotować się do tej wizyty: przede wszystkim zgromadzić całą rodzinę, przygotować stół stawiając na nim krzyż, świece, wodę święconą i kropidło.

Wizyta w części oficjalnej to modlitwa i błogosławieństwo. Podczas późniejszej rozmowy nadarza się okazja do podjęcia tematu trudnego i wymagającego objaśnienia czy pomocy, rady. Do wizyty kolędowej kapłani przygotowują się korzystając z kartotek, gdzie odnotowane są dane osobowe, przyjęte sakramenty, informacje o sytuacji rodziny, problemy. To właśnie te kartoteki aktualizowane są podczas kolędy. Na kolędzie mamy możliwość umówienia się z duszpasterzem w dogodnym terminie na dłuższą rozmowę, jeśli nasza sprawa tego wymaga.

Choć niekiedy niełatwo jest otworzyć drzwi domu i serce przed obcym człowiekiem (szczególnie ludziom słabo związanym z parafią czy Kościołem), to jednak praktyka pokazuje, że okazane zaufanie może owocować nawróceniem i przemianą życia bądź myślenia. Świeccy podczas kolędy korzystają ze sposobności, by zadać księdzu pytanie, wyrazić swoje wątpliwości i niepokój, zaproponować jakiś pomysł czy praktyczną inicjatywę duszpasterską. To również okazja, by dać świadectwo swojej przynależności do Kościoła.

Niech odwiedziny kolędowe będą radosne i serdeczne, a kolędowe błogosławieństwo niech chroni nasz dom, nasze rodziny i umacnia nas na drodze życia chrześcijańskiego!

Plan wizyty duszpasterskiej znajdziemy tutaj.

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00  - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

poniedziałek:  nieczynne
wtorek:  15:00 - 17:00
środa:  15:00 - 17:00
czwartek:  15:00 - 17:00
piątek:  15:00 - 17:00
sobota:  10:00 - 12:00

 


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec