K-3

k3W szopkach ustawionych w kościołach figurki pasterzy stoją obok figurek Mędrców z koronami na głowach, z darami w rękach wyciągniętych w stronę żłóbka z Dzieciątkiem Jezus. Znak, że przeżywamy Objawienie Pańskie, nazywane Świętem Trzech Króli.

Pismo Święte nie mówi nic o królach, ale o Magach przybyłych ze Wschodu. Wschód zaś rozumiano wtedy jako tereny Persji, Arabii lub Babilonii. Magami określano w starożytności ludzi bardzo wykształconych, posiadających tajemną wiedzę, znających się na astrologii. Ewangelista Mateusz nie podaje ich liczby. Starożytne malowidła chrześcijańskie ukazywały najczęściej Magów w liczbie od dwóch do dwunastu. Ostatecznie, być może ze względu na złożone dary, utrwaliło się w Kościele, że było ich trzech. Ich imiona (Kasper, Melchior, Baltazar) pojawiły się między VIII a XI w. Ofiarowanymi Dziecięciu darami (bardzo cennymi) były złoto, kadzidło i mirra. Kiedy przybyli Magowie, Dziecię Jezus musiało mieć już przynajmniej kilka miesięcy. Święta Rodzina mieszkała bowiem w konkretnym domu, a nie w grocie. Gdy już pokłonili się nowo narodzonemu Królowi, Ewangelista podaje, iż powrócili do swojego kraju. Tradycja z kolei przekazuje nam, że mieli przyjąć chrzest z rąk któregoś z Apostołów, a nawet zostać biskupami i ponieść śmierć męczeńską. Ich ciała miały być złożone i przechowywane w Savah (niedaleko Teheranu w Iranie). Zaświadczał o tym m.in. podróżnik Marco Polo. Jest i druga hipoteza: w IV w. cesarzowa Helena miała do Konstantynopola sprowadzić relikwie trzech Magów, które to później jeden z cesarzy ofiarował biskupowi Mediolanu. W 1164 r. Fryderyk I Barbarossa przeniósł je do Kolonii (dając początek kultu Magów na ziemiach niemieckich i słowiańskich), ale po pewnym czasie relikwie powróciły do Mediolanu. Do dzisiaj zresztą można w mediolańskim kościele św. Eustorgiusza oglądać potężny grobowiec z napisem: Sepulcrum Trium Magurom (Grób Trzech Króli).

W Kościele tego dnia święci się kadzidło i kredę. Napis "K + M + B + bieżący rok" lub "C + M + B + bieżący rok" jest różnie interpretowany: "Kasper, Melchior, Baltazar", Christus mansionem benedicat ("Niech Chrystus mieszkanie błogosławi") czy Christus multorum benefactor ("Chrystus dobroczyńcą wielu"). Zwyczaj niewątpliwie nawiązuje do Księgi Wyjścia, kiedy to Izraelici oznaczali drzwi swoich domostw krwią baranka paschalnego. Chrześcijanie, znacząc poświęconą kredą odrzwia swoich mieszkań, proszą Chrystusa o błogosławieństwo, a także publicznie wyznają swoją wiarę.