ADWENT

AdventNie lubimy czekać i - ku naszemu zadowoleniu - mamy ku temu coraz mniej okazji. Nawet świąt nie musimy wyczekiwać. Sklepy O KAŻDYM CZASIE oferują zakupy świąteczne, banki udzielą NATYCHMIASTOWEJ pożyczki na nie, biura podróży w KILKA GODZIN zamienią szarobure polskie krajobrazy na słoneczne plaże. A Kościół uparcie każe czekać trzy- cztery tygodnie na Boże Narodzenie!

Możemy oczywiście zrezygnować z pośpiechu w naszym życiu, ale wtedy najczęściej zamieniamy go na leniwe trwanie na kanapie. Kościół tymczasem podaje nam zupełnie inny plan przygotowań: roraty, rekolekcje, czuwania… Nie dla wszystkich brzmi to wesoło, choć adwent to nie okres pokuty, ale radosnego oczekiwania.

Łacińskie słowo "adventus" oznacza przyjście, dla starożytnych Rzymian oznaczało ono oficjalny przyjazd cezara. Dla nas jest czasem przygotowania na przyjście Pana i dlatego budzi radość. Jeśli nie śpiewamy Gloria podczas mszy, to nie na znak pokuty, jak w Wielkim Poście, a tylko dlatego, by w Noc Narodzenia Jezusa wybrzmiał na nowo ten hymn anielski.

Teologicznie czas adwentu to oczekiwanie na podwójne przyjście Chrystusa: na Paruzję, czyli ostateczne przyjście Jezusa na końcu świata i na Jego narodzenie, przez które Bóg wypełnia wszystkie złożone obietnice. Adwentowe czytania mszalne to dramatyczne nawoływania proroków, zachęta do nawrócenia wobec zbliżającego się kresu czasu i ostatecznego nastania Królestwa Bożego.

Weźmy sobie do serca słowa proroków. Niech adwent będzie czasem duchowego wzrostu i umocnienia w wierze. Nie ograniczajmy naszych świątecznych przygotowań do szaleństwa porządkowo-zakupowego! Pan Jezus przychodząc w Boże Narodzenie nie będzie się przeglądał w naszej wypucowanej na wysoki połysk podłodze, nie będzie mierzył zapasów w spiżarni, ale zajrzy w zakamarki duszy, które czasem przerabiamy na magazyn naszych grzechów. Nie zapomnijmy, by i tam zaprowadzić ład i porządek. Niech pomogą nam w tym: sakrament pokuty, pojednania, rekolekcje, które od 16 do 19 grudnia głosić będzie w naszej Parafii o. Piotr Włodyga OSB (benedyktyn), a także roraty (od poniedziałku do soboty o godz. 6:30), podczas których czuwamy wraz z Matką Bożą na przyjście Jej Syna. W przeciwnym razie okaże się, że to Jezus Chrystus jest tym niespodziewanym gościem, o którym każe pamiętać zwyczaj stawiania pustego nakrycia podczas Wigilii.