Święta kościelne

Pierwsze przykazanie kościelne brzmi: "W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych".

W niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy św. oraz powstrzymywać się od wykonywania tych prac i zajęć, które: utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi świątecznemu, utrudniają korzystanie z należytego odpoczynku duchowego i fizycznego. Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim (nie tylko rzymskim), bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego. (KPK)

Jeśli z braku kapłana lub z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, zaleca się bardzo, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub grupach rodzin. (Kodeks Prawa Kanonicznego)

ŚWIĘTA NAKAZANE W KOŚCIELE KATOLICKIM - 2015 r.

1 stycznia (czwartek) - Świętej Bożej Rodzicielki

6 stycznia (wtorek) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

5 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc

17 maja (niedziela) - Wniebowstąpienie Pana Jezusa

4 czerwca (czwartek) - Boże Ciało

15 sierpnia (sobota) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada (niedziela) - Wszystkich Świętych

25 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień)

POZOSTAŁE WAŻNE ŚWIĘTA W KOŚCIELE KATOLICKIM - 2015 r.

Oprócz wymienionych powyżej świąt nakazanych są w Kościele Katolickim w Polsce obchodzone są również inne święta o głębokiej tradycji. W święta te wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych, jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii również w te dni.

2 lutego (poniedziałek) - Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej)

19 marca (czwartek) - Uroczystość św. Józefa

6 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny

25 maja (poniedziałek) - Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła