Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Siostry Parafianki

P1070895CDo naszej parafii zawitały Siostry Maryi Gwiazdy Porannej (łac. Maria Stella Matutina). Zamieszkały w domu przy ulicy Norwida.

Wspólnota Sióstr Maryi Gwiazdy Porannej jest zgromadzeniem kontemplacyjnym, ale nie klauzurowym, ponieważ powołaniem sióstr prócz modlitwy skupionej na tajemnicy Eucharystii, jest życie misyjne. Poprzez modlitwę, świadectwo nadziei i radość Ewangelii siostry pragną odpowiedzieć na wezwanie Ojca Świętego do nowej ewangelizacji.

Zgromadzenie, do którego należą siostry jest zgromadzeniem młodym. Wspólnotę powołał do istnienia Biskup San Sebastian José Ignacio Munilla 25 lipca 2014 r. po otrzymaniu upoważnienia od Ojca Świętego, papieża Franciszka, ponieważ pewna liczba jej członków pochodziła z innej wspólnoty religijnej.
Społeczność obecnie liczy 250 sióstr.

Za swą patronkę siostry obrały Maryję Gwiazdę Poranną, gdyż ta gwiazda jako pierwsza pojawia się na niebie i ogłasza wschód słońca, zwycięstwo światła nad ciemnością. Jest najjaśniejsza z gwiazd i dodaje odwagi tym, którzy przez całą noc czuwają. Dziewica Maryja jest gwiazdą, która prowadzi nas i napełnia nadzieją. Siostry w poczet swoich świętych patronów zaliczają również św. Jana, św. Dominika, św. Teresę z Lisieux, św. Jana Pawła II i św. Tomasza z Akwinu. Życie religijne sióstr jest podobne do wszystkich innych form życia monastycznego: cisza, modlitwa, praca fizyczna i studia biblijne, filozoficzne i teologiczne. Sercem życia jest modlitwa, szczególnie cicha adoracja. Siostry bardzo dbają o integralną formację osoby - na poziomie ludzkim, intelektualnym i duchowym. Chcą dzielić tę formację, a także swe życie modlitewne z tymi, którzy tego pragną. Są szczęśliwe, gdy mogą ofiarować gościnę wszystkim, których Pan do nich posyła.
Ogromne znaczenie w życiu tej wspólnoty odgrywa rękodzieło. Pozwala ono zarabiać na życie i jest okazją do świadczenia o Bogu poprzez sztukę, piękno i kreatywność, w świecie, w którym wymiar religijny i duchowy często nie są już brane pod uwagę.

Rzemiosło jest częścią ducha ubóstwa w życiu monastycznym. Mniszki oddają swą inteligencję i zdolności, by stworzyć dzieło użyteczne, ale piękne i niedrogie. Jest oczywiście sposobem na zasilenie budżetu, ale przyczynia się również do rozwoju osobistego sióstr. We wspólnocie rozwój rzemiosła uwzględnia różnorodność kultur, wrażliwość i umiejętności każdej siostry. Współpracują one z darami Opatrzności i odkrywają, że sztuka może gloryfikować Stwórcę. Kaligrafia, ikony, wyroby ze skóry i ceramiki, wytwarzanie świec, szaty liturgiczne, stolarstwo, miedzioryt... Tyle jest możliwości, by uwielbiać Boga!..

Zapewne nieczęsto będziemy spotykać siostry w szarych habitach i białych welonach, gdyż dom opuszczają, gdy jest to absolutnie konieczne. Żyją cicho i skromnie, chętnie jednak przyjmą w swe progi gości. W sobotę dom sióstr zostanie pobłogosławiony przez ks. Radosława Siwińskiego przy udziale sąsiadów i ludzi, którzy udzielili siostrom pomocy. Gdyby ktoś z parafian zechciał uczestniczyć- może czuć się zaproszony!

 

do opracowania wykorzystano wiadomości ze strony Zgromadzenia http://mariastellamatutina.com/en/home-2/

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00  - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

poniedziałek:  nieczynne
wtorek:  15:00 - 17:00
środa:  15:00 - 17:00
czwartek:  15:00 - 17:00
piątek:  15:00 - 17:00
sobota:  10:00 - 12:00

 


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec