Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Pozdrowienia z Kenii!

frontGLatem parafia nasza gościła studentki medycyny, które planowały pojechać do Afryki jako wolontariuszki. Parafianie wsparli je materialnie i modlitewnie. Dziewczęta dzielą się swoimi wrażeniami z pobytu i jednocześnie dziękują za wsparcie i modlitwę:

„16 sierpnia wylądowałyśmy w Nairobi. Jesteśmy częścią poznańskiego Stowarzyszenia Leczymy z Misją, które już po raz czwarty wysyła wolontariuszy do kenijskich szpitali misyjnych. Wolontariusze są podzieleni na zespoły, które tworzą projekty. Nasz projekt nazywa się „Secret Cervix” i polega na profilaktyce raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy jest najczęstszą przyczyną zgonów z przyczyn nowotworowych. Zadziwiające jest, że jedynie 3% kobiet miało kiedykolwiek badanie screeningowe w tym kierunku, dlatego bardzo się cieszymy, że mogłyśmy stać się częścią tak ważnego przedsięwzięcia.

Naszym miejscem docelowym stało się Mumias - niewielkie miasteczko na zachodzie Kenii. Z kartonami pełnymi wzierników i sprzętu potrzebnego do badań ruszyłyśmy na poszukiwania naszego nowego gabinetu. Jakim zaskoczeniem dla nas było znalezienie fotela ginekologicznego, który w tutejszych warunkach jest rarytasem! Gabinetu nie mamy, jest z nami ON - fotel, część pokoju badań zasłonięta kotarą i kawałek blatu (wszystko co jest nam niezbędne do screeningu). Wydrukowałyśmy i rozwiesiłyśmy w okolicy plakaty, przygotowałyśmy dokumentację medyczną i rozpoczęłyśmy badania przesiewowe metodą VIA/VILI. Oprócz tego przygotowałyśmy szkolenia dla tutejszego personelu. W wolnych chwilach staramy się pomóc przy innych projektach - zdejmując opatrunki, szwy i zakładając gips.

Szpital misyjny w Mumias bardzo różni się od tych, które widzimy w Polsce. Jest tutaj pięć oddziałów - dziecięcy, chirurgiczny damski, chirurgiczny męski, ogólny damski i ogólny męski. Nad całością opiekę sprawuje 4 (!) lekarzy, klinicyści i pielęgniarki. W Kenii brakuje lekarzy, wiec powstał zawód klinicystów, którzy zajmują się podstawowymi chorobami i ich leczeniem. Edukacja trwa trzy lata. To głównie dla nich przygotowywałyśmy szkolenia, żeby po naszym wyjeździe mogli kontynuować bezpłatne screeningi. Badania przesiewowe prowadzimy dla kobiet w wieku 20-59 lat. Większość z nich ma powyżej 4 dzieci - niektóre nawet 11! Tym bardziej zaskakuje nas, ze pierwszy raz w życiu uczestniczą w badaniu ginekologicznym. Mimo iż edukacja w Kenii jest obowiązkowa, niektóre kobiety nie potrafią czytać ani pisać... W Kenii są dwa języki urzędowe - suahili i angielski. Niestety nie wszyscy mówią w obu językach, dlatego często potrzebujemy pomocy pielęgniarki w roli tłumacza. Hi Mzungu! - z tym określeniem spotykamy się każdego dnia. „Mzungu” oznacza w suahili „biały człowiek”.

Zwykle screening prowadzimy do godziny 16, potem jest czas wolny. W rzeczywistości nie mamy go zbyt wiele na zwiedzanie okolicy, bo już około 18:30 robi się bardzo ciemno. Czasem udaje nam się wybrać na targ z owocami. Tutejsza kuchnia nie należy do najsmaczniejszych, wiec staramy się ratować zdobyczami z targu. Oczywiście dla białych podaje się wyższe ceny - na szczęście poznałyśmy już trochę tutejsze standardy i staramy się targować. Piękne, wielkie awokado można tu kupić za 20 KSH, czyli równowartość 70 gr.

Niedługo nasz pobyt dobiegnie końca, dlatego chciałybyśmy podziękować wszystkim, którzy nas wspierali - zarówno w Polsce, jak i w Kenii. Bez Was nasz wyjazd nie byłby możliwy. Dziękujemy!"

 

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00   - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 sobota:  godzina  16:00 
   

aaa

Biuro parafialne

Poniedziałek
nieczynne

Wtorek
16:00 - 17:00

Środa
16:00 - 17:00

Czwartek
16:00 - 17:00

Piątek
16:00 - 17:00

Sobota
10:00 - 11:00Spowiedź św.
20 minut przed każdą Mszą św.


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec