Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

MBCzestochowska26 sierpnia Kościół katolicki obchodzi święto Matki Bożej Częstochowskiej. W Polsce to jedno z najważniejszych świąt Maryjnych. Na ten dzień, na Jasną Górę do Czarnej Madonny zmierzają pielgrzymi z całej Polski, najczęściej w pieszych pielgrzymkach.

Obraz jasnogórski ma długą i dramatyczną historię i jest nierozłącznie związany z dziejami naszej ojczyzny. Namalowano go prawdopodobnie między VII a XIII wiekiem. Nieznany jest jego autor, przypuszcza się, że to malarz włoski lub bizantyjski. Według podania, obraz powstał na desce ze stołu, przy którym posiłki jadała Święta Rodzina. 

Do Polski wizerunek Madonny przywiózł książę Władysław Opolczyk. Jak mówi podanie, książę Władysław chciał przewieźć obraz do Opola, ale gdy zatrzymał się w Częstochowie, konie nie chciały ruszyć z miejsca. Uznając to za znak Boży, książę zostawił ikonę w klasztorze paulinów.

W 1430 r. sanktuarium zostało napadnięte przez grupę przestępców dowodzonych przez polską szlachtę. Wówczas – jak podaje Długosz – obraz został zniszczony i sprofanowany. Poddany renowacji przez króla Władysława Jagiełłę, otrzymał srebrne blachy (sukienki) i korony. Według innych podań, ślady na twarzy Madonny pochodzą z czasu kiedy obraz był na zamku Bełzie. Gdy zamek napadli Tatarzy, jeden z nich przestrzelił obraz strzałą i do dziś widać dwie rysy na twarzy Matki Bożej.

Wielką sławę i cześć w całej Polsce obraz zyskał po odparciu oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów w 1655 r. Obrońcy modlili się wówczas do Czarnej Madonny, a w 1656 r. Jan Kazimierz ślubował we Lwowie Matce Bożej i ogłosił ją Królową Korony Polskiej. Po odparciu najazdu szwedzkiego to Matce Bożej Jasnogórskiej składał podziękowania za obronę narodu polskiego.

Po 1945 r. kult Matki Bożej stał się symbolem przywiązania narodu polskiego do wiary i Kościoła. W 1956 r., w 300-lecie słynnych ślubów Jana Kazimierza, Ks. Prymas Stefan Wyszyński ponownie zawierzył Matce Bożej naród polski.

Podczas obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski obraz, który peregrynował wówczas po kraju, został... aresztowany przez władze komunistyczne i przez 6 lat obraz był więziony na Jasnej Górze. Nie przeszkodziło to wiernym, a podczas kolejnych nabożeństw zostawiano dla Pani Jasnogórskiej pusty tron, na którym umieszczano puste ramy. Dopiero w 1972 r. w tajemnicy obraz przewieziono do diecezji sandomierskiej. Komuniści nie odważyli się wówczas ponownie go aresztować.

W 1717 r. biskup Szembek dokonał pierwszej koronacji obrazu koronami papieskimi. Po wielu staraniach paulinów papież Pius X w 1904 r. ustanowił dla sanktuarium specjalne święto Matki Bożej Częstochowskiej na 24 sierpnia. Papież ten podarował także korony, którymi powtórnie ukoronowano obraz w 1910 r. Obchody święta na 26 sierpnia ustalił w 1931 r. papież Pius XI. Cztery lata później zatwierdzono specjalne teksty liturgiczne przeznaczone na święto Matki Bożej Częstochowskiej. Od 1956 r. święto obchodzone jest w całej Polsce.

Teksty liturgiczne wysławiają opiekę Matki Bożej nad Polską i porównują twierdzę jasnogórską z Syjonem, siedzibą Arki przymierza w Starym Testamencie. Obecność i wstawiennictwo Maryi zobowiązuje naród do walki w obronie wiary, czyli do dawania świadectwa posłuszeństwa i wierności Bogu i Ewangelii. Kościół w Polsce prosi w modlitwie liturgicznej o uwolnienie od wszelkiego zła i niebezpieczeństwa oraz o opiekę nad wszystkimi jego dobrymi dziełami. Maryja jest dla naszego narodu Matką i Królową i dlatego uciekamy się do Niej we wszystkich naszych potrzebach i szukamy Jej pośrednictwa i wstawiennictwa.

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00  - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

poniedziałek:  nieczynne
wtorek:  15:00 - 17:00
środa:  15:00 - 17:00
czwartek:  15:00 - 17:00
piątek:  15:00 - 17:00
sobota:  10:00 - 12:00

 


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec