Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Niosący Chrystusa

s.krzysztofJego wizerunek zdobił ściany kościołów, wież obronnych, murów i baszt miejskich. Znaleźć go można było też na kamienicach przy ruchliwych drogach. Nazywano je wtedy Krzysztoforami. Wierzono, że spojrzenie rankiem na św. Krzysztofa (bo o nim tu mowa), chroniło od niebezpieczeństw aż do wieczora.

Współcześnie to nie domy, a  raczej nasze samochody - ozdobione brelokami i obrazkami z podobizną świętego -  są „Krzysztoforami”. Wizerunek świętego przykuwa nasze spojrzenie na początku podróży i niesie ku Bogu myśl z prośbą o szczęśliwą i bezpieczną drogę. Św. Krzysztof udziela nam gwarancji, jakiej nie da ABS, ESP, GPS, poduszki powietrzne i cała elektronika.

Sobie współczesnym św. Krzysztof był również pomocą w drodze - trudnił się przenoszeniem ludzi przez rzekę Jordan. Pierwotne imię świętego  brzmiało Reprobus (z greckiego Odrażający), które nosił z powodu głowy podobnej do psa. Reprobus wyróżniał się niezwykłą siłą, dlatego chciał służyć najpotężniejszym: początkowo królowi, a gdy przekonał się, że ten boi się szatana, wstąpił w służbę szatana. Ciekawość, kim jest Chrystus siejący popłoch u szatana, kazała mu znów zmienić pracodawcę. Tym razem na  Chrystusa. Gdy poznał naukę chrześcijańską, przyjął chrzest, a jego nowa praca była pokutą i zadośćuczynieniem za służbę szatanowi. Po chrzcie Jezus przywrócił mu ludzki wygląd. Imię Reprobus przestało pasować. Nowe imię- Krzysztof (gr. Christoforos - „niosący Chrystusa”) zyskał, gdy przenosił na drugi brzeg dziecko przytłaczająco, nieziemsko ciężkie. Okazało się ono być samym Jezusem, który przepowiedział mu rychłą męczeńską śmierć (poniósł ją ok. 250 r.).

Tydzień, w którym wypada 25 lipca obchodzony jest jako tydzień św. Krzysztofa. Wtedy to wiele słyszymy o tym, jak wierzący człowiek winien poruszać się po drogach jako kierowca, pieszy czy rowerzysta. „Kto zna Chrystusa, ten zachowuje ostrożność na drodze. Nie myśli jedynie o sobie i o tym, aby jak najszybciej dotrzeć do celu. Widzi osoby, które towarzyszą mu w drodze, każda ze swym własnym życiem, z pragnieniem dotarcia do celu i z własnymi problemami. Widzi w nich braci i siostry, dzieci Boże, oto postawa, która wyróżnia chrześcijańskiego kierowcę”. To znajdziemy we „Wskazaniach w duszpasterstwie drogi” Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Od księży usłyszymy, że każdego wierzącego w sumieniu obowiązuje przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w imię szanowania życia i zdrowia swego i innych, a przede wszystkim w imię miłości bliźniego. Łamanie w rażący sposób przepisów ruchu drogowego jest grzechem! Podobnie jazda ryzykowna czy pod wpływem alkoholu i środków odurzających, a także milczące przyzwolenie na prowadzenie pojazdu w takim stanie przez innych. W imię ochrony życia oraz zdrowia wielu ludzi powinniśmy uniemożliwić nieodpowiedzialnemu człowiekowi kierowanie pojazdem. Katolik powinien być przykładem na drodze. To nie po chrześcijańskich symbolach: różańcu, wizerunku św. Krzysztofa czy rybie, znaku pierwszych chrześcijan, można go poznać, ale głównie po zachowaniu. Przeklinanie innych użytkowników dróg, wykonywanie obraźliwych gestów czy egoizm na drodze, to pogaństwo. Jedźmy bez brawury, nie przekraczajmy dozwolonej prędkości, zapinajmy pasy, nie narażajmy na niebezpieczeństwo nikogo. Pomagajmy potrzebującym na drodze. Szanujmy pieszych. Pomódlmy się przed podróżą i nie zapomnijmy podziękować za bezpieczny i szczęśliwy powrót do domu.

W dzień św. Krzysztofa poświęca się wszelkiego rodzaju pojazdy mechaniczne. W naszym kościele zostaną one poświęcone w środę 25 lipca po Mszy św. o godzinie 18:00, a także po Mszach w niedzielę 29 lipca.

Modlitwa do św. Krzysztofa
O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka. Ty jesteś Dawcą życia - proszę Cię przeto, spraw bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie. Zachowaj, o Panie, wszystkich którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków. Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości. Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski, mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich. Amen.

 

 

fot. https://dewocjonalia-az.pl

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00  - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

poniedziałek:  nieczynne
wtorek:  15:00 - 17:00
środa:  15:00 - 17:00
czwartek:  15:00 - 17:00
piątek:  15:00 - 17:00
sobota:  10:00 - 12:00

 


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec