Wizyta duszpasterska

koleda foto„Dziś chcę się zatrzymać w twoim domu...” – to słowa Jezusa wypowiedziane w Ewangelii do Zacheusza.
Również i my pozwolimy Mu zatrzymać się w naszym domu, gdy przyjmiemy podczas dorocznej wizyty duszpasterskiej kapłana przychodzącego w imieniu Jezusa.

Obowiązek takiej wizyty nakłada na księży Kodeks Prawa Kanonicznego: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeżeli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując”.

Jednak nie z obowiązku jedynie przychodzą. Wizyta kapłana to czas wspólnej modlitwy (niekiedy jedynej wspólnej modlitwy całej rodziny), błogosławieństwa mieszkania i domowników, uzupełnienia kartoteki parafialnej, zorientowania się w potrzebach duchowych parafian, ewentualnie umówienia się na spotkanie w kancelarii lub kościele celem załatwienia spraw, wymagających więcej czasu.

Przygotowanie do wizyty powinno przebiegać w dwóch wymiarach: duchowym i zewnętrznym przygotowaniu domu.
Stół nakrywamy białym obrusem, ustawiamy krzyż, dwie zapalone świece, talerzyk z wodą święconą, kładziemy kropidło, wyłączamy telewizor.
Wodę święconą w naszym kościele można wziąć z pojemnika ustawionego przy schodach do zakrystii.
Księżom na pewno miło byłoby ujrzeć swoich parafian w odświętnych strojach.
W czasie wizyty nie starajmy się zaprzyjaźniać duszpasterza z naszymi zwierzętami domowymi, pozostawmy je w zamknięciu.
Odwiedziny duszpasterskie mają charakter domowej liturgii.
Witając się słowami „pokój temu domowi” kapłan życzy, aby stale był w tym domu obecny Chrystus, który przychodząc na świat przyniósł ludziom pokój.
Po pozdrowieniu następuje modlitwa o błogosławieństwo Boże dla całej rodziny i obrzęd błogosławieństwa mieszkania z pokropieniem wszystkich obecnych wodą święconą.

Podczas wizyty powinien być czas na rozmowę duszpasterza z wiernymi, przedstawienie księdzu rodzinnych radości i problemów.
Niektórych z nas intryguje robienie przez duszpasterzy notatek w swoich kartotekach.
To nie kwestie materialne są odnotowywane, a informacje, które pozwalają na rozeznanie potrzeb danej rodziny, uregulowanie jej spraw dotyczących życia sakramentalnego (np. stwierdzenie pożycia w związku niesakramentalnym).
Dokładne przestudiowanie kartotek przed kolędą pozwala duszpasterzom przygotować się do wizyty w następnym roku.
Pamiętajmy, że błogosławieństwo kolędowe chroni nasz dom, nasze rodziny i umacnia nas na drodze życia chrześcijańskiego.
Nie rezygnujmy z niego !

Plan wizyty duszpasterskiej: [ zobacz ]

W styczniu i lutym

podczas kolędy