Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Przy wigilijnym stole

jesus and maryWigilia Bożego Narodzenia w tradycji naszej jest nie mniej uroczysta i wyjątkowa niż samo święto. Kultywujemy dawne obyczaje związane z tym wieczorem, choć oczywiście powinniśmy dbać przede wszystkim o pogłębienie jego religijnego wymiaru. Ozdoby w naszym domu powinny być nie tylko elementami stylizacji świątecznych, lecz i ważnymi symbolami.

Choinka przypomina rajskie drzewo życia, składanie pod nią prezentów jest naśladowaniem dobroci Boga, który obdarowuje nas licznymi łaskami, a także nauką hojności serca i dzielenia się z innymi. Płonąca świeca czy lampion to światło, które zaprasza rodziców Jezusa, sianko pod obrusem przypomina ubóstwo betlejemskiej groty oraz żłóbek gotowy na przyjęcie Dzieciątka, wolne miejsce przy stole to wyraz naszej otwartości, a także pamięci o tych, którzy nie mogą być z nami. Szczególnym wyrazem łączących nas więzów jest opłatek, posyłany w dalekie zakątki świata bliskim i dzielony podczas Wigilii po uprzednim pojednaniu się z bliskimi oraz… po modlitwie. Tak! Niekiedy umyka nam fakt, że święta obchodzimy z powodu narodzin Syna Bożego, z powodu przyjścia Boga do ludzi. Otrzymujemy wspaniały świąteczny dar i wdzięczność powinniśmy wyrazić modlitwą, śpiewaniem kolęd, a przede wszystkim uczestniczeniem w Eucharystii Bożonarodzeniowej.

Rozpocznijmy ten święty Wieczór znakiem krzyża:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Zapalmy świecę ze słowami: „Światło Chrystusa. Bogu niech będą dzięki”.

Następnie odczytajmy fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa: Łk 2,1–14

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”.

Oto słowo Pańskie. Chwała Tobie, Chryste.

Zjednoczeni w miłości, odmówmy modlitwę, której nauczył nas Jezus Chrystus: Ojcze nasz ...

Polećmy Bogu, przez pośrednictwo Matki Jezusa Chrystusa, naszą rodzinę, przyjaciół, sąsiadów, gości, samotnych i chorych: Zdrowaś Maryjo…

Przed obrzędem łamania się opłatkiem:

Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc zajaśniała blaskiem prawdziwej światłości Twojego Syna. Spraw, abyśmy w naszym codziennym postępowaniu jaśnieli blaskiem Twojej światłości. Pobłogosław nas i te opłatki, którymi będziemy się dzielić zwyczajem naszych ojców. Naucz nas dzielić się chlebem, miłością i życzliwością z każdym człowiekiem. Obdarz nas wszystkich Twoim pokojem, abyśmy wspólnie sławili Twoją ojcowską dobroć. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Niech nie zabraknie wspólnego śpiewu kolęd i pastorałek. Starajmy się nie przeoczyć tego, co jest w tych świętach najistotniejsze: daru, jaki przynosi nam ta wyjątkowa noc, tj. Jezusa. Jeśli zatrzymamy się tylko na zewnętrznej stronie świętowania, to pusty pozostanie zarówno żłóbek, jak i nasze serce. Czym wypełnimy wówczas tę pustkę: przedświąteczną krzątaniną, zmęczeniem, przejedzeniem, podarkami?.. Ta Święta Noc daje nam to, co najważniejsze: nadzieję zbawienia, zaproszenie do życia z Bogiem przez całą wieczność w szczęściu i radości, zapewnienie, że trwając w jedności życia z Jezusem Chrystusem osiągniemy spełnienie wszystkich naszych nadziei i oczekiwań.

Bezpośredni kontakt

kontakt tel

 

 

Wybrane kazania

audio 01

Msze święte

Niedziela

7:30  
9:00  
 10:30  - dla dzieci
12:00  - suma
15:00  
18:00  - dla młodzieży


Dni powszednie

7:00  
18:00  


Hospicjum

 niedziela:  godzina  16:00 
środa:  godzina  16:00

aaa

Biuro parafialne

poniedziałek:  nieczynne
wtorek:  15:00 - 17:00
środa:  15:00 - 17:00
czwartek:  15:00 - 17:00
piątek:  15:00 - 17:00
sobota:  10:00 - 12:00

 


26 wsd koszalin26 barka tv   26 dobre media     26 dzielo biblijne   GN logo jpg newlogo diec