O świętość w rodzinie

sw rodzinaSłysząc „święta rodzina” widzimy wyidealizowany dom, z grzecznymi dziećmi, kulturalnymi rodzicami, rodzinę żyjącą pobożnie bez większych kłopotów i konfliktów. Skąd takie myślenie, skoro pierwowzór - Jezus i Jego Rodzice - jak każdy na tym świecie przeżywali i chwile trudne: ubóstwo, emigrację, prześladowanie?

Zasłużyli na określenie Świętej Rodziny nie tylko dlatego, że wychowywali Syna Bożego. To oddanie się Bogu i pokorne przyjęcie wszystkiego, co Im przygotował, trwanie w miłości, szacunku, zaufaniu: sobie wzajemnie i Panu Bogu, uczyniło Ich wzorem dla chrześcijańskich rodzin. Dodajmy, że wzorcem niedościgłym dla wielu z nas.

Gdybyśmy tylko umieli naśladować cnoty Świętej Rodziny, nasze domy wypełniłyby się pokojem, promieniowałyby miłością i radością! Z takiej rodziny mogłyby czerpać nasze dzieci to, co najlepsze: spokój, ciepło, troskę. Mogłyby przekazywać dalej radość życia i dobro, których doświadczyły.

Gdybyśmy chcieli zadbać o kręgosłup moralny rodziny! Bez niego charakter rodziny to zaledwie zlepek zasad, pojęć i idei. Ważne, by - jak u Świętej Rodziny - Bóg był na pierwszym miejscu. Wtedy- jak pisze św. Augustyn- wszystko jest na swoimi miejscu. Od rodzin, w których pierwsze miejsce przyznaje się Bogu, w których panuje miłość, zaufanie — również w chwilach bolesnych doświadczeń — tak jak to było w rodzinie Jezusa, bije z pewnością blask. Są one światłem dla świata, promieniują nadzieją na przyszłość.

Ojcowie rodzin, którzy wpatrują się w św. Józefa, całkowicie ufającemu Panu, matki troszczące się o rodzinę i podtrzymujące autorytet ojca, dzieci szanujące rodziców stają się światłem dla innych. Rodziny wspólnie dążące do świętości: modlące się razem, omawiające problemy, razem wychowujące dzieci, pracujące nad sobą, wcielające w życie słowa św. Pawła: „Jako wybrańcy Boży, święci i umiłowani, obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby miał ktoś zarzut przeciw drugiemu ", świętość tę osiągają!

W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu w święto Świętej Rodziny 31 grudnia 2017 r. będziemy modlić się za nasze rodziny, a podczas Mszy św. o 12.00 małżonkowie będą mieli okazję odnowić przyrzeczenia małżeńskie.